Zondavimas: nepagrįstos baimės, rizika ir nauda

10Zondavimas - nepagrįstos baimės, rizika ir nauda

Zondas – tai toks aparatas, laboratorinės įrangos prietaisas, skirtas pasiekti giliau esantį tiriamąjį, veikiamąjį objektą, toliau esančią tyrimo veiksmo vietą. Šis žodis dažnam žmogui asocijuojasi su neigiamomis emocijomis, galbūt nesąmoningai toks neigiamas zondo suvokimas asocijuojasi su filmuose apie ateivius girdimu „zondavimu“. Arba realesnė nepagrįstos baimės kilmė – nežinia. Paprastai bijome nežinios, todėl dažniausiai visos baimės dingsta, kai daktaras papasakoja apie procedūros pasiruošimą, metodiką, procesą, riziką ir naudą.

Medicinoje zondu vadinamas instrumentas, kuris mechaniniu būdu praplečia organų kanalus ir iš jų ištraukia tiriamąjį skystį. Pavyzdžiui, vienkartinis gimdos zondas, naudojamas akušerijos ir ginekologijos srityse. Jo paskirtis – išmatuoti gimdos dydį. Dar naudojami skrandžio zondai, tiesa, šios procedūros būna tikrai nemalonios, tačiau skirtos tam, kad pasijustume geriau ir išsilaisvintume iš negalavimų susijusių su skrandžiu.

Kai kuriais atvejais zondavimo procedūra gali net išgelbėti gyvybę. Širdies ir kraujagyslių ligos yra diagnozuojamos būtent zonduojant. Nors oficialiai ši procedūra yra vadinama – širdies kraujagyslių angiografija, o jos pagrindas yra rentgenologinis tyrimas, tačiau visuomenėje paplitusi tendencija šią tyrimo procedūrą vadinti tiesiog zondavimu. Angiografijos pagalba galima stebėti širdies ertmę, arterijas, venas, taip pat ir smegenų arterijas bei kitų organų kraujagysles. O širdies kraujagyslių angiografija, net turi atskirą pavadinimą – koronarografija. Kol kas tai dažniausiai naudojamas ir informatyviausias tyrimas miokardo infarkto ir anginos atvejais. Ši procedūra atliekama į šlaunies arteriją įvedant specialų kateterį arba punktuojant rankos dilbio arteriją (antrasis metodas sudėtingesnis). Mirtinų komplikacijų statistika – 0,01 proc., tai ne retai susiję su gretutinėmis ligomis. Retai pasitaikančios komplikacijos – kraujagyslių užkimšimai, pradūrimai ir aterosklerotinių plokštelių nuplėšimai. Tačiau kur kas pavojingiau nesitirti ir likti su nediagnozuotu vainikinių arterijų susiaurėjimu.