Ar asmenybės tipas svarbus vertėjo darbui?

Lietuvoje tai – retas atvejis, tačiau užsienio šalyse prieš renkantis specialybę dažnai atliekamas gabumų testas, kuris parodo asmenybės tipą ir geriau tinkamas sritis. Mat kiekvieno žmogaus asmenybė, gabumai skiriasi ir išsiaiškinti, kokios savybės yra stipriosios, o kurias reikėtų lavinti gali būti itin naudinga. Ne išimtis ir vertėjo profesija – kaip ir kiekvienai sričiai, šiai reikia tam tikrų specifinių sugebėjimų. Tad kyla klausimas, kokio asmenybės tipo vertėjai sėkmingiausi?

Viename Irano universitete buvo atliktas tyrimas, kurio metu anglų-persų kalbų vertimo studentai buvo tiriami pagal asmenybės bruožus ir sugebėjimus. Kaip kriterijai buvo pasirinkti tokie tipai kaip introvertas – ekstrovertas, jutiminiai – intuityvūs jutimai. Rezultatai parodė, kad labiausiai vertėjo darbui trukdo neužtikrintumas ir nerimas. Šie jausmai sukelia pasyvumą, baimę suklysti, todėl natūraliai susiklosto, kad dedama mažiau pastangų ir neleidžia atskleisti geriausių savybių.

Buvo pastebėta, kad minėti bruožai yra būdingi jutimiškai pasaulį vertinantiems studentams. Jie pasižymėjo žemesniu kūrybiškumo lygiu ir būtent tai sąlygojo prastus vertimo rezultatus. Šie studentai stokojo pasitikėjimo savimi, užsidegimo parodyti gebėjimus, todėl darbą atliko vidutiniškai, pasirinkdami „saugią“ zoną, kurioje mažesnė rizika suklysti.

Taip pat įdomūs bruožai buvo atskleisti stebint studentų skaitymo galimybes. Nsutatyta, kad intuityviais jausmais pasikliaunantieji labiau mėgsta skaityti ir, kadangi yra linkę abstrakčiai suprasti aplinką, skirtingai nei jutimais besivadovaujantieji, kalbą vertina labiau kaip simbolinę sistemą, o ne konkrečią medžiagą. Taigi tai sąlygojo, kad „intuityviskai“ skaitydami labiau atsižvelgė į bendrą kontekstą, kartais pasinaudodami asmenine patirtimi, o „jutimininkai“ tekstą suvokė pažodžiui kartais prarasdami bendrą prasmę.

Tad, koks yra sėkmingas vertėjas? Jis turi pasižymėti kūrybingumu, lankstumu ir gebėjimu daryti sprendimus, todėl sunkiai apsisprendžiantieji gali susidurti su sunkumais. Taip pat svarbu, kaip vertinama aplinka: pasikliaunantieji intuicija dažnai atlieka išsamesnius, kokybiškesnius vertimus, kurie perteikia bent jau didžiąją dalį originalia kalba išsakytoms mintims. Nors kūrybingumas nėra viskas, ko reikia, vertėjo darbas ne vien tikslumas, kaip gali atrodyti iš šono.

manopomegiai.lt manotechnika.lt manotransportas.lt manovisuomene.lt pasauliomaistas.lt tiktarpmusu.lt tarpmusu.lt vaikas123.lt manobustas.net manomedicina.lt manokompasas.lt manoerotika.lt manomenas.lt manomarketingas.lt manomenas.lt manomokslas.lt manoprekes.lt manosalis.lt manosportas.info manostatyba.info manoit.lt manoverslas.info mada123.lt spalvotaistorija.lt itbaze.lt justnet.lt tnews.lt cvpavyzdys.com kamtoreikia.lt weboaze.lt epbaze.lt toplaisvalaikis.lt seopaslaugosverslui.lt kasyraseo.info seosmegenis.lt interestingspace.com eksportuoju.lt
Scroll to Top