Korona virusas, sunkiai visame pasaulyje paplitusi liga, kurios dar iki galo neperprato niekas, ką reikia žinoti apie jai gydyti ir nustatyti naudojamus testus? Norint kovoti su COVID-19, atliekami trijų tipų COVID-19 tyrimai: SARS-Cov-2 viruso RNR testas ( PGR), SARS-Cov-2 antigenų ir antikūnų. Be abejo, sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad ši įvairovė kelia daug problemų tiems, kurie nori išsitirti Pavyzdžiui, kodėl turime atlikti liūdnai pagarsėjusį SARS-Cov-2 viruso RNR aptikimo (PGR) testą, bet negalime rasti tokios pačios situacijos patikrinę antikūnų kiekį kraujyje?
Dažniausiai naudojamas Covid-19 PGR testas yra paimti bandomąjį nosiaryklės tepinėlį, o vėliau jį ištirti laboratorijoje, siekiant diagnozuoti korona virusinę infekciją
Patikrinus surinktus mėginius, jis gali aptikti COVID-19 patogeną arba neaptikti. Jei virusas neaptiktas (nerastas) nosiaryklėje, šiuo metu nesate užsikrėtę koronavirusu. Ir atvirkščiai, jei mėginyje bus rastas virusas (rastas), būsite užsikrėtę ir užsikrėsite COVID-19, net jei nepasireikš jokių ligos simptomų. Tyrimo patikimumas siekia net 97%, todėl jis plačiai naudojamas visame pasaulyje diagnozuojant simptominius ir besimptomius atvejus. Tiesa, SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymo (PGR) testas turi ir trūkumų. Atlikus tyrimą negalima nustatyti, ar sergate šiuo metu, ar vis dėlto sirgote per pastaruosius 3 mėnesius, kadangi teigiamas tyrimo rezultatas persirgus COVID-19 infekcija gali išlikti iki 3 mėnesių. Todėl labai svarbu tyrimų rezultatus ir sveikatos būklę per pastaruosius 3 mėnesius aptarti su šeimos gydytoju.
SARS-Cov-2 antikūnų tyrimas yra skirtas nustatyti antikūnų, susidarančių po COVID-19 užsikrėtimo ar vakcinacijos, koncentraciją tiriant kraujo mėginius
Jis tikrai leidžia spręsti apie susiformavusį imunitetą, kurio taip reikia kiekvienam šios sunkios epidemijos laikotarpiu. Jei sergate besimptome infekcijos forma, šį tyrimą rekomenduojama atlikti praėjus mažiausiai 3 savaitėms po pirmųjų COVID-19 simptomų arba teigiamo PGR testo. Jei žmogus nėra tikras, ar COVID-19 pasikartoja, gali padėti ir antikūnų tyrimas. Kai kuriais atvejais žmonės, atlikę antikūnų tyrimą, pastebi, kad jų organizmui susiformavo imunitetas, net jei jie neįtaria, kad serga besimptome liga arba palaiko simptomus dėl paprasto peršalimo.Sparčiai populiarėjant greitiesiems COVID-19 antigeno testams, siūloma sutrumpinti rezultatų laukimo laiką ir greičiau pasitikrinti dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu. Be to, paimtos medžiagos nereikia gabenti į laboratoriją, atlikti sudėtingų tyrimų – rezultatas matomas per keliolika minučių. COVID-19 antigeno tyrimas leidžia sutaupyti tiek medicinos personalo, tiek paciento laiką ir nervų ląsteles. Įprasto PGR tyrimo rezultatų tenka laukti pusdienį, o priklausomai nuo atlikimo vietos, gali tekti laukti ir dieną ar ilgiau, o šiuo atveju rezultatas matomas greičiau. Tačiau labai svarbu paminėti, kad, kitaip nei PGR testas, antigeno testas nėra toks tikslus.
Antigenų tyrimą rekomenduojama atlikti tik tuo atveju, jei žmogui pasireiškia specifiniai COVID-19 simptomai
Antigenų tyrimą rekomenduojama atlikti tik tuo atveju, jei žmogui pasireiškia specifiniai COVID-19 simptomai: karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas, galvos skausmas, pykinimas, viduriavimas, kvapo ir (arba) kvapo sutrikimas, pasunkėjęs kvėpavimas. Be to, tyrimą rekomenduojama atlikti per 5 dienas nuo pirmųjų ligos simptomų atsiradimo. Priešingu atveju tyrimo rezultatas gali būti klaidingai neigiamas, o pacientas toliau platins virusą aplinkoje. Todėl, esant galimybei, rekomenduojama atlikti tikslesnį SARS-Cov-2 viruso RNR nustatymo tyrimą. Šios šalies įmonės dažnai kreipiasi į mus ir nori reguliariai tikrintis savo COVID-19 ir pasiteirauti dėl COVID-19 testo, kurį rekomenduojama įmonių darbuotojams. Žinoma, PGR testas laikomas auksiniu standartu diagnozuojant COVID-19 infekciją, tačiau SARS COV-2 antigeno testas taip pat gali būti naudingas, kai nėra techninių ir ekonominių galimybių atlikti šį tyrimą. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.