Nevaisingumas: kokios dažniausios priežastys jį sukelia?

Statistika rodo, kad pastarąjį dešimtmetį poros vis vėliau nusprendžia susilaukti vaikų, o tada, kai pasiryžtama užmegzti naują gyvybę, neretai yra susiduriama su tam tikrais sunkumais. Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktais duomenimis, maždaug dešimtadaliui porų nepavyksta susilaukti vaikų: 40 procentų atvejų tai lemia moterų sveikatos sutrikimai, 40 procentų – vyrų, 10 procentų atvejų tai lemia imunologinis nesuderinamumas, o 10 procentų atvejų priežastys taip ir lieka neaiškios. Nevaisingumas gali būti nustatomas dėl labai įvairių priežasčių, taigi, pravartu apžvelgti pačias dažniausias.

Kas lemia moterų nevaisingumą?

Moterų nevaisingumas yra skirstomas į pirminį (jei anksčiau nėra buvusių nėštumų) ir į antrinį (jei praeityje buvo sėkmingai susilaukta vaikų). Maždaug 40 procentų atvejų negalėjimas susilaukti vaikų yra susijęs su ovuliacijos sutrikimais, ir maždaug 40 procentų – su dubens organų ar kiaušintakių patologija. Endometriozė – taip pat gana dažnai diagnozuojama liga, kuri gali sukelti moters nevaisingumą. Deja, ši liga yra laikoma viena paslaptingiausių – jos priežastys iki šiol nėra žinomos. Endometrioze serga maždaug dešimtadalis visų vaisingo amžiaus moterų, dažniausiai jos skundžiasi skausmingomis menstruacijomis, skausmu ovuliacijos metu, skausmingais lytiniais santykiais, ir t.t.

Kas lemia vyrų nevaisingumą?

Stipriosios lyties atstovų nevaisingumas yra toks pat dažnas kaip ir moterų, tačiau tai lemia visai kitos priežastys – tam gali turėti įtakos įvairūs susirgimai bei gyvensenos įpročiai. Spermatozoidų pakitimus gali lemti infekcija, rūkymas ir alkoholio vartojimas, stresas, įvairios genetinės ligos, chromosomų rinkinio pakitimai, kriptorchizmas, lytiniu keliu plintančios ligos, tuberkuliozė, skydliaukės sutrikimai, ir t.t. Taip pat vyrų vaisingumui gali turėti įtakos chemoterapija, hormoninių vaistų vartojimas, ir t.t.

Neaiškios kilmės nevaisingumas

Kartais nevaisingumo priežastys nėra nustatomos net ir atlikus išsamius sveikatos tyrimus (ir vyrui, ir moteriai). Tokio tipo nevaisingumas yra diagnozuojamas maždaug 10-15 porų, kurios bando susilaukti vaikų. Vis dėlto, neaiškios kilmės nevaisingumą dažniausiai pavyksta greitai ir nesudėtingai pagydyti – įprastai tą lemia tik labai nedideli reprodukcinės sistemos pakitimai.

Kada vertėtų kreiptis į specialistus?

Kartais poros į nevaisingumo klinikas kreipiasi vos po poros mėnesių, per kuriuos moteriai nepavyksta pastoti, tačiau pora laikoma nevaisinga tuomet, jei lytiniai santykiai yra reguliarūs (2-3 kartai per savaitę), ir moteriai nepavyksta pastoti vienerius metus (jei partneriai yra vyresni nei 35 metų, į nevaisingumo kliniką galima kreiptis ir anksčiau). Svarbu suprasti, kad bėgant laikui lytinės ląstelės sensta, todėl susilaukti vaikų gali būti vis sunkiau ir sunkiau.

Nevaisingumo gydymas

Jei tam tikrą laiką moteriai vis nepavyksta pastoti, vertėtų kreiptis į vaisingumo kliniką, kurioje bus atliekami reikalingi tyrimai ir skiriamas atitinkamas gydymas. Nevaisingumo gydymo galimybių šiandien yra tikrai nemažai, tačiau tai visuomet priklauso nuo konkrečios situacijos. Užakusių kiaušintakių gydymas – tai mikrooperacija, po kurios pastoti gali būti paprasčiau (vis dėlto, ši operacija dažniausiai yra taikoma jaunesnėms nei 37 metų pacientėms). Taip pat gali būti taikomi ir kiti nevaisingumo gydymo metodai – hormoninis gydymas, apvaisinimas mėgintuvėlyje, ir t.t. Šiandien galime pasidžiaugti, kad nevaisingumo gydymo metodų yra tikrai labai daug, todėl kiekvienai porai gali būti skiriami tinkamiausi būdai. Vis dėlto, tam tikrais atvejais tenka apsišarvuoti kantrybe – nusiteikite, kad tai gali pareikalauti ne tik jūsų laiko, bet taip pat ir investicijų. Dažnai noras susilaukti vaikų yra toks didelis, kad visos pastangos atrodo tarsi kaip nereikšmingos detalės. Nenusiminkite, jei ir taikant gydymą nepavyks pastoti iš karto – tam gali prireikti šiek tiek laiko.