Kiekvienas žmogus turi apgamų. Dalis jų paveldimi — kiti atsiranda laikui bėgant. Didžioji dalis apgamų yra gerybiniai ir nėra pavojingi mūsų sveikatai. Tačiau, neretai pasitaiko, kad netikėtai atsiradęs ar padidėjęs apgamas gali būti piktybinis ir palaipsniui sukelti sunkių sveikatos problemų. Kyla klausimas, ar įmanoma apsisaugoti nuo problemų, kurias sukelia piktybiniai apgamai? Ar įmanoma užkirsti kelią ir apsaugoti savo sveikatą?
Apgamo pakitimai signalizuoja apie pavojų.
Apgamai dažniausiai yra gerybiniai odos dariniai, kurių atsiradimą lemia genetiniai veiksniai, ultravioletiniai spinduliai ir hormonų pokyčiai organizme. Medicininių tyrimų duomenimis, daugiausiai apgamų atsiranda iki trisdešimties metų, tačiau jų gali padaugėti ir vyresnio amžiaus žmonėms. Apgamų kiekis priklauso ir nuo odos tipo: šviesios odos savininkai turi daugiau apgamų, nes jų oda yra mažiau atspari saulei. Apgamas būna įvairių dydžių, spalvų ir formų: minkštu ir stangriu, lygiu ir plaukuotu paviršiumi. Tokie odos dariniai gali kisti: deformuotis jo forma, dydis, spalva. Kitaip tariant, apgamas gali pavirsti piktybiniu, todėl pastebėjus išvardintus pokyčius derėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją arba dermatologą.
Apgamų šalinimas.
Vienas efektyviausių būdų išvengti piktybinių apgamų sukeliamų sveikatos problemų — laiku juos pašalinti. Priklausomai nuo apgamų tipo jų šalinimo metodai būna skirtingi. Apgamus galima šalinti chirurginiu būdu ir lazeriu. Pašalinus apgamą, jo buvimo vietoje išnyksta pigmentinės ląstelės, pažeidžiamas odos vientisumas, formuojasi mažesnis ar didesnis randelis. Todėl toje vietoje oda silpniau įdega.
Visų apgamų bijoti neverta.
Ne visi apgamai yra pavojingi. Kai kurie tiesiog paryškina natūralų žavesį ir suteikia mums individualumo. Gerybinį apgamą galima atpažinti iš keleto bruožų:
- Dydis mažesnis nei 6mm.
- Apgamas simetriškas, lygiais kraštais.
Vienspalvis.